hypoglykaemia_pic3

A hypoglykaemia

“Leesett a cukrom”, ez már hypoglykaemia?

Mondhatni, napjainkban egyre gyakrabban használjuk ezt a kifejezést. De, pontosan mit is jelent ez? A hypoglykaemia alatt a vércukorszint kórosan alacsony voltát értjük. A normális éhgyomros vércukorszint 3,3-6,0 mmol/l között van. Azonban, ha a vércukorszint ennél az értéknél kevesebb, a szervezetben azonnal beindulnak az elhárító mechanizmusok, hiszen az agy egyetlen tápanyagforrása a cukor, emiatt az alacsony vércukorszint a szervezetben reakciók egész láncát indítja be. A fejfájás, a szédülés, a koncentrációképesség romlásának jelei mind utalhatnak az alacsony vércukorszintre. Ezeket a tüneteket nagyon fontos megfigyelnünk!

hypoglykaemia_pic2

Mit érez az ember akkor, ha már a hypoglykaemia szintjén alacsony a cukra?

A szervezetünk egyfajta vészreakcióként figyelmeztető jeleket küld és azok sorozatát indítja el, hogy tudjunk tenni a kórosan lecsökkent cukorszint ellen. Gyötrő éhség érzet lép fel, szívdobogásunk megváltozik, izzadás, remegés kíséretében folytatódnak emellett a panaszok. Idegessé és ingerlékennyé is válunk ilyenkor és hogyha hosszabb ideig nem jutunk táplálékhoz, a panaszok súlyosbodhatnak. Jelentkezhet kettőslátás, sápadtság, izomgörcs is, végtaggyengeség szintúgy. Igen súlyos állapotban akár fájdalmas görcsök vagy kóma is bekövetkezhet. Súlyosabb esetben légzészavar, eszméletvesztés. Akár még halált is képes okozni!  A súlyos betegség kiváltotta hypoglykaemia egyéb kísérő tünetekkel is jár, illetve ezek összevetése fogja az orvost a helyes diagnózis felé irányítani.

A tünetek leggyakrabban az alábbi sorrendben alakulnak ki:

1. Éhség, fejfájás
2. Nyugtalanság, remegés
3. Részegséghez hasonló viselkedés
4. Eszméletvesztés
A tünetek egyénenként változhatnak. Általában a hypoglykaemia akkor jelentkezik, ha a diabétesz inzulinnal vagy szájon át bevehető gyógyszerrel történő kezeléséből adódóan komplikációk jelentkeznek. Ilyen például a szokásosnál több gyógyszer, vagy inzulin használata a cukorbetegség kezelése során.
A hypoglykaemia ritkábban jelentkezik olyan embereknél, akik nem cukorbetegek vagy nem rendelkeznek cukorbeteg felmenőkkel. Bármely korban előfordulhat. Az okok között szerepel a szervezetben túlzott mennyiségben termelt inzulin (hyperinsulinemia), az inzulin túladagolása, veleszületett metabolikus hiba, gyógyszerek mellékhatásai és általuk keletkezett probléma, alkohol, hormon hiányosságok, tartós éhezés, hasmenéssel járó betegségek, fertőzés által okozott metabolikus elváltozások, és szervi elégtelenség. Egy forró fürdő vagy szauna is alacsony vércukorszintet idézhet elő néhány cukorbetegnél, de még időjárási szélsőségek, például nagyon meleg vagy nagyon hideg időjárás is okozhat problémákat.

Mivel a szervezet számára a glükózt a máj állítja elő – itt találhatóak az úgynevezett cukor raktárak, de újonnan is itt képződik a szőlőcukor és mindazon szerek, amelyek a májműködést károsítják, előidézhetnek hypoglykaemiat is. A mindennapokban legtöbbet használt ilyen szer nem más, mint az alkohol. Ilyen szempontból azok az alkoholos italok az igazán veszélyesek, amelyek nagy mennyiségű alkoholt tartalmaznak, szénhidrátot viszont nem, vagy alig. Ide tartoznak például a tömény italok, a pálinka és a vodka is.

Hogyan diagnosztizálják a hypoglykaemia meglétét?

A hypoglykaemia diagnózisa látszólag egyszerűnek is tűnhet. Legelőször a beteg panaszai alatt meg kell mérni a vércukorszintet. Gondot az okoz, hogy a kezdeti tünetek, nem specifikusak, azaz ilyen tüneteket számos egyéb dolog is kiválthat, leginkább lelki betegségek: érzelmi labilitás, instabilitás, pánikbetegség is idesorolható, illetve a depresszió, kényszerbetegségek.
Ilyenkor a tünetek általában nem éhgyomorra jelentkeznek, hanem étkezés után néhány órával.

Táplálkozás után következő rosszullét esetén a hypoglykaemia kizárására egy mindennapi, szokásos étkezés után, a megjelenő tünetek idején kell vércukormérést végezni. A cukorbetegség diagnózisára használt cukorterheléses vizsgálat étkezési hypoglykaemia igazolására nem alkalmas, mivel egészséges önkéntesekben ez alatt a vizsgálat alatt gyakran fordul elő alacsony vércukorszint, ami átmeneti ideg tart, és így nem jár tünetekkel. Éhezési hypoglykaemia esetén az inzulinoma gyanújának megerősítése 72 órás éhezéssel történik. 

Hogyan kezeljük a hypoglykaemia felmerülését?

Az aktuálisnak mondható, panaszokat okozó hypoglykaemia esetén a vércukorszint helyreállítása az elsődleges és legfontosabb cél. Ilyenkor a beteggel gyorsan felszívódó cukrot – ideális esetben szőlőcukrot – kell etetni vagy itatni. Fél pohár kóla vagy más, nem diétás ital vagy gyümölcslé például kifejezetten jó lehet. Emellett a glükóztabletta egy jó ötlet az aktuális kezeléskor, vagy egy pohár tej. A fenti ételek elfogyasztása után várjunk 15 percet, majd újból mérjük meg a vércukorszintjét a betegnek. Inzulinoma esetén a végleges megoldást a daganat eltávolítása hozza. A műtét után előfordulhat átmenetileg magasabb vércukorszint, mert a daganat kóros inzulintermelése miatt a normális inzulintermelés visszaszorul, és akár 2-3 hétre is szükség lehet, mire helyreáll. 

hypoglykaemia_pic1

Hogyan előzhetjük meg a hypoglykaemia kialakulását?

  • Idejében étkezzen!
  • Ne hagyjon ki főétkezést vagy köztes étkezést!
  • Tanulja meg, hogyan kell az étrendjét vagy a cukorbetegségre szedett gyógyszereit a testmozgáshoz igazítania!
  • Éljen rendszeresen, és megfelelő időben vegye be a gyógyszerét!